Mi a bánat kerül ezen ennyibe? Robert Hydropail P210 AVI bálabontó+aprító+almozó
Az úgy kezdődött, hogy kaptam egy felkérést, miszerint egy 800 tehenet fejő telep szeretne egy olyan bálabontó-almozó gépet, amit rakodógépről lehet üzemeltetni. Először bután néztem, „nincs azaz Isten, hogy nincs ilyen a hazai piacon”, megnéztem, nem volt…
Na ez a nekem való feladat szeretek új megoldásokat beemelni a Gravetti portfóliójába, nyakamba is vettem az internetet. Gyorsan kiderült, hogy alig van 1-2 gyártó ebben a témakörben, Ők is főleg bála leforgatókat gyártanak, ide, meg nem olyan kellett… Miután megtaláltam a Robert céget Belgiumból, elkezdtem tüzetesebben megismerni azt a bálabontót (Hidropail GT 2 Compact), amit alkalmasnak tartottam a feladatra, és egyre jobban beleszerettem a megoldásaikba. Folyamatosan erősödött bennem az az érzés, hogy ezek a belga srácok rászánták az időt erre a gépre és olyan megoldásokat alkalmaztak, amik láthatatlanul teszik hatékonyabbá, könnyebbé a munkát.
A teljesség igénye nélkül:
- A bála felrakásához nem kell külön gép, magára tudja venni a bálát, mint egy homlokrakodó kanállal
- A rakodógép oldaláról csak egy nyomó ág és egy szabad visszafolyás (a szabad visszafolyás, viszont tényleg szabad legyen) szükséges, nem kell óriási átalakítás
- Külön figyelmet fordítottak arra, hogy a kifúvott szalma egy koncentrált sugárban repüljön, elkerülve az esernyőhatást, így a szalma oda megy, ahova szánjuk, nem mindenhova, csak oda nem...
- A bontódobon lévő kések, alternáló kasza pengék a cseréjük gyors, könnyű, olcsó, ez egy kifejezetten felhasználóbarát megoldás és ez még később, más szempontból is fontos lesz.
Amikor már kellő képen beleszerettünk a gépbe, a vásárlóval együtt, be is hoztuk, és legnagyobb örömünkre olyan volt, amilyennek elképzeltük. Nem mondom, kellett némi bátorság a vevő részéről is, hogy egy olyan gépet megrendeljen, amit sehol nem tud megnézni, de átlendültünk ezen a kérdésen, ezúton is köszönöm a bizalmat.
Természetesen az első pozitív élmény után megszületett a megállapodás is, hogy mi fogjuk a gyártót képviselni kis hazánkban, ezután tüzetesebben elkezdtem foglalkozni a többi gépükkel is. Így jutottam el a Hidropail P210 AVI-hoz, ekkorra már volt árlistánk is, amiben megnéztem a gép árát és „dobtam egy hátast”, miszerint, „mi a bánat kerül ezen ennyibe?” Ez annak tükrében volt főleg érdekes, hogy a GT2, ahogy mondani szokás „árában volt”, erre, itt van valami, ami ránézésre nagyon hasonló, de jóval többe kerül. Aztán kibújt a szög a zsákból, mert, amíg a GT2 „csak” bálabontó-almozó gép, addig a P210 AVI, bálabontó-aprító-almozó egyben. Mit jelent ez a gyakorlatban? A bontóhengereken elhelyezett kések a bontás során a szalmaszálak nagy részét hosszában is elhasítják (A GT2 esetében is így van), majd a dobóventilátoron lévő kések az ellenkésekkel együtt aprítják 2-5 cm hosszúságra. A dobóventilátor egyben egy kalapácsos daráló is. Így a kifúvott szalma-apríték kiválóan alkalmas lesz az összes gazdasági állatfaj almozására, legyen az baromfitelep, vagy tejelő marha pihenőbox (akár robotalmozás előkészítése esetén is), de ugyanígy alkalmas szarvasmarha telepeken takarmányelőkészítésre is, különösen borjak esetében, ott, ahol szárazt TMR-t etetnek.
Fel szokott merülni kérdésként, hogy bár jól hangzik, hogy mi mindent tud a gép, de mennyire porol? Az első válasz az, hogy csak annyi port fog kifújni, amennyi a bálában volt, de nem lenne profi a ROBERT, ha erre nem gondoltak volna, szóval az összes ROBERT bálabontó felszerelhető pormentesítő megoldással, ekkor egy 50 literes tartályból nagyon finom vízpermet beporlasztásával csökkenti a szálló por mennyiségét.
Tehát a címben szereplő kérdésre a válasz: ha ezért a pénzért egy olyan gépet kapok, ami ennyi feladatot el tud látni, mindezt úgy, hogy belefér egy 120x200-as körbála, vagy egy 1.2 m x 1.2 m x 2.5 m-es kockabála, a kifúvótorony, pedig 3000 -ban forgatható, és az üzemeltetéséhez elég egy 130le-s traktor, úgy, hogy bálabetöltéssel együtt egy gyakorlott kezelő 1300-1500 kg szalmát tud ledarálni óránként, akkor ez a gép bőven megéri az árát.
Kérdés esetén keressenek bátran:
Tatár Kálmán
+36 30 705 0687